Haberler - ..:: ÇÖLLÜ HOCA (Muharrem ÇÖLLÜ) Web Sitesine Hoş Geldiniz.::..

İçeriğe git

Haberler

Haberler ve Makaleler
1. Muhtasar Arapça Dilbilgisi kitabımızın dağıtımı ile ilgili bilgi;

Muhtasar Arapça Dilbilgisi kitabımızdan iki bin adet bastırılmıştır. Kanun gereği Basım evince, yirmi beş adedi ilgili Devlet kurumlarına verilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığımıza, İL Müftülüklerimiz den altmış, İlçe Müftülüklerimizden de on birime ve bir kısım İlahiyat Fakülteleriyle, İmam-Hatip Liselerine dağıtılmıştır (hediye edilmiştir). Ayrıca; Hocalarımıza, İmam-Hatiplerimize, öğrencilerimize ve ilgi duyan şahıslara, istedikleri kadar, hediye edilmiştir. Bununla yetinilmemiş, yeniden; 15,30, 5 0, 100… hatta 500 adet( tekrar ) isteyen Müftülüklerimize ve şahıslara, yeniden tüm talepler dikkate alınarak, dağıtım yapılmış; ancak onar adet gönderebilme imkânı doğmuştur. Bunların bir kısmı: Amasya, Malatya, Karabük, Balıkesir, Edirne, Konya-Selçuk ve Tosya ve diğer Müftülüklerimize ve ilgi duyan şahıslara yeniden hediye edilmiştir. Kitabımızın, bu kadar ilgi görmesinden çok memnun oldum. Hocalarımız arasında ve okullarda elden ele dolaşması hatta internet sitelerinde kaynak gösterilmesi bizi çok sevindirdi. RABBiMiZE ŞÜKÜRLER VE SONSUZ HAMDÜ SENALAR OLSUN.

CENÂB-I ALLAH’IN, bu çalışmamızı ecdadımıza, bana ve okurlarımıza ahiret azığı kılmasını dilerim.

31.05.2011 Muharrem ÇÖLLÜ

2. HAFIZ OLAN KÜÇÜK ÇOCUKLARIMIZIN MUHTEŞEM HAFIZLIK MERASİMLERİ,
Onlarca, yüzlerce Müslüman kardeşlerimizin katılımıyla icra edilen hafızlık merasiminde, okunan Kur’ân-ı kerimler, selatü selamlar, ilahiler hele 15 küçük hafız çocuklarımızın okudukları Kur’ân-ı kerimler; paslanmış yüreklerimizi parlattı, cilaladı, bizleri güçlendirdi ve azmimizi artırttı.

Bunlar arasında bulunan yeğenim küçük hafıza Şevval Çöllü, ayrıca beni duygulandırdı. Bu çocuklar ümmetin en üstün ve şereflileridir. Çünkü peygamberimiz, “ Eşrafı ümmeti hameletül Kur’ân = ümmetimin en şereflisi Kur’ân- ı kerimi taşıyandır. “ buyurmuştur. Tabiki Kur’ân-ı ezberlemek, anlamak, anlatmak gereği gibi yaşamak, yaşatmak rütbelerin en yücesi ve şereflisidir. Diğer hadisi şerif de; “ kayrüküm men teallemelkur’âne ve allemehü= En hayırlınız Kur’ân-ı kerimi öğrenen ve öğretendir” buyurmuştur.

Bu itibarla, Kur’ân-ı öğrenmek, öğretmek, anlamak, anlatmak, gereği gibi yaşamak, yaşatmak, ezberlemek ve Kur’ân ve sünnetle ilgili İslami ilimleri tahsil etmek ve tebliğ etmek her Müslümanın başlıca görevi olmalıdır.

Bu vesile ile, hocalarını, anne ve babalarını tebrik eder, çocuklarımıza da sağlık, selamet içinde üstün başarılar dilerim.

Çalışmak bizden Tevfik ve İnayet ALLAH (C.C.)’dan dır.

31.05.2011 Muharrem ÇÖLLÜ

3. REGAİB KANDİLİ (Gecesi) :

03.06.2011 tarihi Üç ayların başlangıcıdır. Kültürümüzde üç aylar olarak bilinen, Recep, Şaban ve Ramazan ayları, içlerinde var olan mübarek hadiselerden dolayı, kutsal olarak kabul edile gelmiştir ve kabul görmüştür. Kur’ân-ı kerimde, adı geçen ay Ramazan ayıdır. Bu ayların, günlerin ve gecelerin üstünlüğü, cereyan eden hadiselerdendir. Dolayısıyla, Allah’ın (C.C.) rahmet ve mağfireti galeyana gelmekte, tüm inanan ve tövbe istiğfar eden kullarını kaplamaktadır.

Ancak, bu gecelere mahsus, tayin edilmiş bir namaz yoktur. Ayrıca, özellikle şu hususu belirtiyim ki, her gün inanarak ihlasla ve samimiyetle yapılan ibadet ve işlerde kabul görür ve mükâfatı sonsuzdur. İbadette esas olan sürekliliktir.

Müslümanın, bol bol Kur’ân-ı kerim okuması, anlaması, anlatması, günlük ve kaza namazlarını kılması, tesbihatta ve zikirde bulunması, inancına uygun işlem yapması, hayat muhasebesi yapması, İslam ve hayat ilmiyle meşgul olması, tövbe ve istiğfarda bulunması, büyükleriyle ilgilenmesi, yardım etmesi, eş ve dost ziyaretlerinde bulunması, dargınları barıştırması, ihsan ve infakta bulunması, kardeşliği tesis etmesi. Müslümanın olmazsa olmaz görevidir.

Peygamberimizin Duası; “ ALLAH ÜMME BARİK LENA Fİ RECEBE VE ŞA’BANE VE BELLİĞNA RAMADANE = Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi ramazana ulaştır. Âmin.

01.06.20011 Muharrem ÇÖLLÜ

4. İSRA - MİRAÇ KANDİLİ (Gecesi)

Muhterem kardeşlerim,
ALLAH (c. c. ), nasip ederse, 28-29 Haziran 2011 Salı yı Çarşamba ya bağlayan gece Miraç kandilidir.
Miraç kandilini; İsra ve Mirac olayları oluşturmuştur.

İSRA: Hz. Peygamber’in (s. a. s) , bir gece Cebrail tarafından Mekke’deki Mescidi haramdan Kudüs’teki Mescidi aksa ya götürülmesi olayıdır.

MİRAC; Hz. Peygamber in Mescidi Aksa’dan semaya yükselmesi ve ALLAH a mülakı olması demektir.

Peygamberimizin, üstün makamlara yükselişi olan İSRA VE MİRAC, yaratıcıya yakınlığın en üstün derecesidir.
İnsan anlayışının ötesinde ve fevkinde bir olaydır. Bu sebeple, hadisenin Fizik kanunlarıyla açıklanması mümkün değildir.

Mekke’de müşriklerin, Müslümanlara yaptıkları zülüm ve şiddet tahammül edilmez hale gelmiş ve üç yıl süren boykota maruz kalmışlardır. Peygamberimiz; amcası Ebu Talibi, sonrada eşi Hz. Hatice’yi kaybetmişti.

İşte bu üzücü günlerden birinde, ALLAH(C.C.), Muhammed Mustafa’sını bir gece Mescidi Haramdan Mescidi aksa ya götürüyor ve oradan da en yüce makam olan SİDRETÜ’L MÜNTEHÂ ‘ ya yükseltiyor.

Yaşanan onca acının peşinden Miraç ile Rabbimiz, Resulünü ve müminleri hem teselli etmiş ve hem de ödüllendirmiştir. Bu Makamda Allah(c. c. ), Üç hususu ihsan ediyor:
1. Allah a şirk koşmayanların af edileceğini,
2. Beş vakit Namazın farz olduğunu,
3. Bakara Suresinin son üç ayetini.

Bu gece bol bol namaz kılmak, Kur’ân ı kerim okumak, tövbe, istiğfarda bulunmak, barışmak ve muhtaçlara yardım etmek yapılması gereken en güzel ibadetlerdir.
ALLAH (c. c. ), hidayet ve mağfiret vesilesi kılsın amin.
(Sesli Vaiz Bölümünde, bu konuda geniş bilgi verildi)

Muharrem Çöllü 17 Haziran 2011

5. BERAT KANDİLİ (Gecesi)

Muhterem kardeşlerim,

15-16 Temmuz 2011 Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece BERAT GECESİ’ dir. Bu gece, bol bol tövbe, istiğfar etmeli, Kur’ân-ı kerim okumalı, hayır ve hasenatta bulunmalı, namaz kılmalı, büyükleri ziyaret etmeli, dargınları barıştırmalı ve ibadetleri sürekli yapmamız için dua etmeli, (çünkü ibadette esas olan sürekliliktir) ve sair dualarda bulunulmalı, azda olsa bunları, vakitlerinde yerine getirilmesi en güzel bir yoldur ve kulluğun zirvesidir.(Geniş bilgi için Web Site’mizin sesli Vaaz kısmına başvurunuz.) Beratınız ; hidayet, rahmet ve mağfiret vesilesi olsun. Amin Fatiha.

02/07/2011 Muharrem Çöllü

6.RAMAZAN AYI’NIN FAZİLETİ:

Aziz Kardeşlerim,

01 AĞUSTOS 2011 – Pazartesi günü ALLAH nasip ederse Ramazan ayını idrak etmiş, dolayısıyla oruçlu olacağız. Kur’ân ı kerimin inmeye başladığı ve içinde bin aydan hayırlı olan kadir gecesinin bulunduğu mübarek, kutsal ve bol bol rahmet, mağfiretin coştuğu bu ayı iyi değerlendirelim. Tüm İslam âlemine, Sulh, bereket, birlik vesilesi olmasını RABBÜL ÂLEMİNDEN NİYAZ EDERİM. Essamü aleyküm

08/07/2011 MUHARREM ÇÖLLÜ

7.KADİR GECESİ,
İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının en kutsal gecesi olan Kadir Gecesini, 26/08/ 2011 Cuma’yı Cumartesiye bağlayan gece, idrak etmiş olacağız. Şimdiden tebrik ederim. Kadir gecesi, kendisinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı bir gecedir. Çünkü Kur’ân ı kerim bu ayda nazil olmaya başlamıştır. İşte gecenin kıymetli, şerefli, mübarek ve bin aydan hayırlı olmasının sebebi, Kur’ân ı kerimden dolayıdır.
Mevlam, rahmet ve mağfiretine nail eylesin. Âmin.
/08/ 2011 Muharrem Çöllü.

8. RAMAZAN BAYRAMI TEBRİKİ,
Evveli rahmet, ortası mağfiret ve son on günü cehennemden kurtulma ayı olan Ramazan ayının bayramını, Allah nasıp ederse 30/08/2011günü idrak edeceğiz. Şimdiden kutlar, barış, birlik ve kardeş ce yaşamayı mevladan niyaz ederim. 22/08/ 2011 Muharrem Çöllü

9. D U Y U R U
Bazı Müslüman kardeşlerimizin, Sorulara verilen cevaplarımızı; incelemeden, araştırma yapmadan ve kaynaklara inmeden, âfâki olarak itiraz ettikleri, yazılı olarak sitemize intikal etmiştir. Sorulara, hazırlanan cevapların nasıl oluşturulduğuna açıklık getirmek amacıyla aşağıda ki “ DUYURU” yayınlanmıştır.

Direk ya da“bilgi @ colluhoca.com” e posta yoluyla, sorulan sorulara, esas teşkil eden cevapları; dört kaynak yani Kur’ân’ı kerim, Sahih hadisler, icma’i ümmet ve kıyasî fukahâ ile ilgili temel kaynak kitaplar ve müçtehitlerin içtihatları ayrıntılarıyla tetkik ediliyor ve kendimden bir şey yani görüş ilâve etmeden hazırlanıyor, kelimeler, hatta kavramlar üzerinde hassâsiyetle duruluyor ve sesli vaazlarımla birlikte internet sitem de (www.colluhoca.com) da Türkçe ve İngilizce olarak tüm dünya ya yayınlanıyor. Dolayısıyla, çeşitli ırk, dil, din, mezhep, cemaata mensup olan ilim, irfan sahibi dünya insanları, bunları okuyor ve dinliyor. Bu durum göz önün de bulundurularak, titizlikle gerekli hassasiyet, basiret gösteriliyor; tetkik, tahkik ve araştırma yapılıyor. Sonuç olarak da temel kaynaklardan sağlıklı cevaplar hazırlanıyor. Çünkü dini hükümler, Kur’ân ve sünnete dayanmaktadır. Kur’ân ve Sünnetin kaynağı ilâhi vahidir. İslâm’ın gelmesiyle din tamamlanmış; vahiy, Peygamberimizin vefatı ile son bulmuştur. İşte biz, Allah’ın gönderdiği kanun, Resulullahın uyguladığı sünnet ve müçtehit imamların çıkarttığı hükümler den, yani İSLÂM DİNİMİZ den, söz ediyoruz. Bu sebeple, kurallara, ölçülere, kaynaklara azami dikkat, sadakat ve ihtimamı göstermek zorundayız. Bu itibarla, tenkit ve eleştiri yapanların önce verilen cevapları ayrıntılarıyla en ince noktasına kadar tetkik etmeleri icap eder. Ayrıca araştırma yaparak da gerekli cevabı vermeleri gerekir. Doğal olarak bu çalışmayı da ancak ilim erbabı ve konunun uzmanı yerine getire bilir. Bu nedenle, temel kaynaklara başvurmadan mesnetsiz, ulu orta sözler; yani efendi hazretleri böyle diyor, filanca nın kitabın da böyle yazıyor iddiaları; tenkit, eleştiri ve saygı sınırlarını aşar ve vebal altına sokar. Çünkü İslâm; ilim, irfan dinidir.
Çağımızda her alanda önemle üzerinde durulan ihtisaslaşmanın en basit kaidesi vardır ki, her kesin Branşına göre söz söyleme ve yazı yazmaya hakkı vardır. Söz gelimi fizikten bahsedenin Fizik; Kimyadan söz edenin kimya ilmine ve İslâm i ilimlerden bahsedenin de islâm i ilimlere vakıf olması gerekir. Biri kalkarda “ tohumlar yazın ekilmeli kışın biçilmelidir” derse elbette ona gülerler.

Baştanbaşa konusu ilim olan İslâm dininin esası ve fûrûatı üzerinde, uzman ilim adamları tartışır ve müzakere de buluna bilirler. Hz.Peygamber “ ümmetimin ihtilafında rahmet vardır” buyurmuştur. Bu nedenle, ilmi araştırmaya, tetkike ve tartışmaya islâm açıktır. Yeter ki konu, yetenekli, ihlâslı ve yetkili uzman âlimler arasında müzakere edilsin ve tartışılsın. Zira müzakerenin sonu rahmettir. Bundan dolayı mezhepler ve müçtehit imamlar arasındaki müzakere ve değişik görüşlerden rahmet hâsıl olmuştur. Şu iyi bilinmelidir ki, İslâma bir şey eklenmez ve eksiltilmez de. Her kes kendi akıl ve mantığına göre İSLÂM adına konuşamaz ve fikir yürütemez.

Altmış beş senelik ömür sürecinde, Rızâ-yı ilâhi-yi kazanmak için yaptığımız iyi niyetli ve ihlâslı çalışmalarımızı, Cenâb-ı Allah (c.c.)ın, makbul buyurmasını, ecdadıma ve bana ahiret azığı kılmasını ve okurlarımızın iki cihanda aziz olmalarını niyaz ederim.
Selâm…… dua ile. 10/10/ 2011 Muharrem Çöllü.

10. HABER:
Muhterem Hocam,
Sizlere rahatsızlık verdiğim için beni mazur görünüz. Zira hâlisâne hazırlamış olduğum “Muhtasar Arapça Dilbilgisi” kitabımızdan 10 adet (hediye olarak) gönderiyorum. Uygun görüldüğü takdirde, ilgililere ya da ilgi duyanlara verir ve duyurursanız çok memnun olurum.
Bastırılan 2000 adet kitap, (hediye olarak) tamamen dağıtılmış olup, talep edildiği takdirde yeniden değerlendirilecektir.
Bilgilerinize arz ederim. Saygı ile, 20/10/201
Muharrem Çöllü (imza)
İLETİŞİM:
0533 4148464 - E posta:” bilgi@colluhoca.com”
Vep sitesi:” ”
Çöllü eczanesi Mamak cad. 171-A
Mamak – Ankara - Tlf. 0312-3681079.

11. HABER:
Kıymetli kızım Hatice Hoca Hanım,
Hâlisâne hazırlamış olduğum “Muhtasar Arapça Dilbilgisi” kitabımızdan on adet ( hediye olarak) gönderiyorum. İlgililere ya da ilgi duyanlara verir ve duyurursanız çok memnun olurum.
Bastırılan iki bin adet kitap, (hediye olarak) tamamen dağıtılmış olup, talep edildiği takdirde yeniden değerlendirilecektir.
Bilgi edinilmesini, tüm kardeşlerimize selâmlarımı iletmenizi rica ederim. Selâm, dua ile, 20/10/2011
İLETİŞİM:
0533 4148464 Muharrem Çöllü
E posta “bilgi@colluhoca.com”
Vp sitesi” www.colluhoca.com”
Çöllü Ecz. Mamak cad. 171-A
Mamak – Ankara Tlf. 0312-3681079.

12. HABER:
Muhterem kardeşlerim,
06/11/ 2011 tarihinde idrak edeceğimiz kurban bayramınızı tebrik eder, iki cihanda aziz olmanızı ALLAH (c.c.) dan niyaz ederim. Selâm dua ile. 26/10/– Muharrem Çöllü

13. HABER:
Duyuru:
Merhume eşim Ecz. Hacer Hanımın ruhuna ithâfen yazmış olduğum ve iki bin adet bastırdığımız “Muhtasar Arapça Dilbilgisi” adlı kitabımızın tamamı; Diyanet İşleri Teşkilatına, Müftülüklere, İlahiyat fakültelerine, İmam Hatip Liselerine, Kur’ân kurslarına ve ilgililere (hediye olarak) dağıtılmıştır. Bilgi edinilmesini ve bundan böyle; söz konusu kitabımız talep edildiği takdirde yeniden değerlendirilecektir. Duyurulur. 28/10/ 2011 – Muharrem Çöllü

14. HABER
UMRE YOLCULUĞU
/02/2012- 04/03/2012- tarihleri arasında eşim Mine hanımla, Umre ziyaretinde bulunduk. Önce şunu ifade edeyim ki; bizleri, Ankara dan Medine ye ve oradan da Mekke ye götüren, Mescidi Nebevinin ve Mescidi Haramın yanındaki, en güzel otellerde misafir eden ve rehberlik hizmetleri ile umre ibadetinin yerine getirilmesinde ve ziyaret yerlerinin gezdirilmesinde kılavuzluk yapan, UZMAN TURİZM yani sahipleri; Hasan, Hüseyin, muharrem(kardeşlere) beylere ve rehberlik yapan elemanlarına teşekkür eder, bizlere çok güzel Umre ziyareti yaptırdıklarından dolayı iki cihanda aziz olmalarını ALLAH(c.c.) ‘dan niyaz ederiz.
Kardeşlerim, Hac ve Umre ibadetinin tadı, güzelliği ve ilâhî hazzı dille, kalemle anlatılamaz, yaşamak lazım. Yaşamak içinde gitmek gerekir. Tabiki her yolculuğun çok azda olsa sıkıntısı oluyor. Ama bu yolculukta sıkıntı sayılmaz. Çünkü Allah’a ibadet için yolculuk yapıyorsun ve bunun mükâfatını da Allah(c.c.) verecektir. ALLAH RIZASI İÇİN YAPILAN HİÇ BİR ŞEYİN SIKINTISI OLMAZ. Seneler önce bir kaç defa gidenlere kızıyordum, bir defa yetmiyor mu? Diyordum… hiç de öyle değilmiş, on defa da gitseniz yinede doymuyorsunuz. Mevlam lütfederse, yine aynı şirketle yani UZMAN TURİZM le gitmeyi düşünüyorum. Selâm dua ile. Muharrem çöllü.

15. HABER
D U Y U R U !
K İ T A B I M I Z I N İ K İ N C İ B A S K I S I Ç I K T I !
MUHTASAR ARAPÇA DİLBİLGİSİ kitabımızın tashihli ikinci baskısı çıkmıştır. Üzerinde 45 gün çalışılarak, yeniden gerekli düzeltmeler, ilaveler ve tashihler yapılmış ve Tashihli İkici Baskısı Yayınlanmıştır. Bu kitap beş ana başlık altında, altmış bir üniteden teşekkül etmiştir. Derli toplu, anlaşılır ve Arapça gramerin başlangıç noktası ile son noktasını ihtiva eden, tertip ve tasnifi ile müstesna niteliğe sahip olan kitabımız, isteyen her kardeşimize gönderilecektir. İstekleriniz beklenmektedir. Selâm dua ile. 15/05/2012 Muharrem Çöllü

16. HABER
ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI VE REGAİB GECESİ
22/05/2012 ( 1/ Recep/1433 hicri) günü Recep ayının biri ve üç ayların başlangıç tarihidir. Bilindiği üzere, ‘’Üç Aylar’’ rahmeti, bereketi ve mağfireti bol, feyizli ve bereketli bir zaman dilimidir. Bu aylar: Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı aylardır. Tevbe etmenin, affın, manevi arınmanın ve kendini yenilemenin habercisi olan Regaib, Mirac, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı gibi mübarek gün ve geceleriyle bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar: geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkândır. Bu aylar yaratılış gayemizi düşünmek için bulunmaz fırsatlardır. Bu aylarda yapılacak ibadetler, iyilik ve hayırların karşılığı kat kat Rabbimiz katında bulunacaktır.
Ayrıca, Mevlam nasip ederse, Recep ayının ilk Cuma gecesi Regâib Kandili ni idrak etmiş olacağız.( 24/05/2012 - Perşembe günü akşamı). Regaib;’’ bol ihsan, çok değerli hediyeler’’ demektir. Regaip, Allah’ın bağışlamasının bol olduğu mübarek bir gecedir. Regaip Kandilinin manevi ikliminden azami derecede yararlanmak için gündüzü oruçlu; geceyi ise kur’ân tilaveti, tefekkür ve namazla geçirmek tavsiye edilmiştir. Bu mübarek gece ve ayları değerlendirmemiz gerekir. Mübarek ay ve günlerimizi tebrik eder, rahmet ve bereket vesilesi olmasını dilerim. 18/05/2012 - Selâm, dua ile. Muharrem Çöllü
İçeriğe dön